środa, 10 października 2012

W co zainwestować pieniądze?Dzisiaj chciałem napisać krótko o tym  co możemy zrobić z naszymi pieniędzmi przeznaczonymi na inwestycje, w zależności od naszego wieku, horyzontu czasowego naszej inwestycji i celu. Postaram napisać się to krótko i zwięźle, aby nie wydawało się to nikomu zbyt skomplikowane.
Gdzie więc najlepiej trzymać pieniądze?
-  na codzienne potrzeby – na ROR (rachunek oszczędnościowo- rozliczeniowy, inaczej konto osobiste)
- na fundusz awaryjny i większe zakupy – na koncie oszczędnościowym lub lokacie
- na emeryturę – jest już to bardzo indywidualna decyzja i zależy m.in. od naszego wieku oraz skłonności do ryzyka, w każdym razie mamy tutaj ogromny wybór inwestycji: akcje, fundusze inwestycyjne, nieruchomości, złoto, dzieła sztuki itd. Ale ogólna zasada jest taka, że im dłuższy okres oszczędzania na tym bardziej ryzykowne instrumenty możemy sobie pozwolić ( np. akcje, surowce), kiedy natomiast zbliżamy się do emerytury powoli przesuwamy nasze oszczędności w kierunku instrumentów bezpieczniejszych typu lokaty, obligacje itp.
Ogólna zasada inwestowania jest taka, że wyższy zysk idzie w parze z wyższym ryzykiem. Pamiętajmy też, że inwestycje w nieruchomości, dzieła sztuki, złoto itd., wymagają czasu i dużej wiedzy oraz to że nie możemy w krótkim czasie spieniężyć naszej inwestycji ( słaba płynność)
Zwróć uwagę na jeszcze jeden aspekt inwestowania, jakim jest płynność, która mówi o tym, jak szybko możesz bez strat spieniężyć daną inwestycję. Najmniej płynne są aktywa niefinansowe (np. nieruchomości), a najbardziej finansowe (np. akcje). Pełną płynność posiada jedynie pieniądz gotówkowy.
I na koniec jeszcze dwie złote rady dla początkujących inwestorów:
 • Nie wkładaj wszystkich jajek do tego samego koszyka, innymi słowy zdywersyfikuj portfel, czyli np. nie kupuj za wszystko, co masz akcji, złota, czy czegokolwiek innego.
 • Nie inwestuj w coś, czego nie rozumiesz, tylko dlatego, że inni na tym zarabiają.
Proste?  A więc do dzieła!

3 komentarze:

 1. Może waluty obce? porownanie najlepszego kursu (np poprzez porównywarkę strefawalut.pl). Po wybraniu najlepszego kursu zakup waluty, dokonanie zakupów (eBay) czy zainwestowanie walut w konta oszczędnościowe za granicą (m.in.(LLoyds TSB)

  OdpowiedzUsuń
 2. W pełni zgadzam się z autorką wpisu. Szczególnie często popełnianym błędem jest inwestowania w coś, tylko dlatego, iż inni w to inwestują i na tym zarabiają. Inwestowania musi być procesem przemyślanym, dobrze skalkulowanym i dostosowanym do indywidualnych możliwości inwestora - tylko wtedy może przynieść zysk. Fundusze inwestycyjne to akurat jedna z najefektywniejszych form inwestycji, która z racji ogromnej różnorodności funduszy i fakt, iż zarządzają nim profesjonalni doradcy inwestycyjni, pozwalają inwestować zarówno nowicjuszom jak i doświadczonym inwestorom. Z doświadczenia mogę polecić tą formę inwestycji.

  OdpowiedzUsuń
 3. Waluty okej. Tylko trzeba bacznie obserwować. Może złoto. Fakt, że dywersyfikacja nie pozwoli na ponadprzeciętny zysk, ale za to pozwoli na bezpieczniejsze inwestowanie. Arja poleca strefawalut.pl. Ja polecam http://finanse.rankomat.pl. Ja wybrałam lokatę. Wiem, że przynajmniej nie stracę. Wiadomo, że zysk wątpliwy, ale na waciki będzie :)

  OdpowiedzUsuń