wtorek, 16 października 2012

Jak żwiększyć zarobek?Warto dobrze zastanowić się nad sposobami zwiększenia dochodów, bo jest ich co najmniej kilka i na dłuższą metę mogą przynieść doskonałe efekty:
1. Pierwszy oczywisty sposób to wyciśnięcie, ile się da, z tego, co już mamy. Jeśli pracujesz na etacie może już od dawna zasługujesz na podwyżkę? Czas się wreszcie zmobilizować i przeprowadzić z szefem rozmowę, do której trzeba się oczywiście solidnie przygotować. Jeśli to nie poskutkuje, może nie pozostanie nic innego, tylko rozejrzeć się za nową, lepiej płatną pracą. Jeśli natomiast prowadzisz własny biznes, to może przyszedł czas na podwyższenie cen, albo skupienie się na pozyskaniu nowych klientów.

2. Podwyżka lub nowa praca może się wiązać z koniecznością podniesienia kwalifikacji. Tutaj nie tylko prędko nie odczujesz podwyższenia dochodów, ale może nawet na początku będziesz musiał/a zainwestować trochę pieniędzy. Ta inwestycja prawdopodobnie bardzo się jednak opłaci.
3. Jeśli w obecnym miejscu pracy wykorzystałeś/aś wszystkie dostępne możliwości, być może rozwiązaniem będzie praca dorywcza. Nie jest to rozwiązanie na długo, bo w końcu nie chodzi o to, żeby przez całe życie pracować na 1,5 albo dwa etaty, ale w szczególnych okolicznościach może się okazać niezbędne. A poza tym – może z tej pracy uda się rozkręcić jakiś biznes i będzie można zrezygnować z etatu?
Co może być pracą dorywczą?  Warto dobrze ruszyć  głową, bo wielu z nas posiada talenty, czy możliwości, których nie wykorzystuje w celach zarobkowych. Często wydaje nam się, że pracy i przyjemności nie można łączyć. A może jednak? Zastanów się, co naprawdę lubisz robić, na czym się dobrze znasz, co cię pasjonuje. Może potrafisz szyć, remontować, załatwiać sprawy w urzędach? Może organizujesz fantastyczne imprezy? A może znasz wielu ludzi i możesz ich kojarzyć pomiędzy sobą – to może być wielki atut. Zastanów się, jak możesz wykorzystać swoje unikalne zdolności, żeby poprawić swoje dochody. Jeśli to będzie dobrze zrobione, na pewno szybko znajdziesz klientów.
4. Wreszcie dochód pozornie idealny, choć niekoniecznie łatwy do osiągnięcia, czyli dochód pasywny, bądź pół-pasywny. Dochód pasywny w założeniu polega na tym, że wykonujemy pracę raz, a następnie cieszymy się ciągłymi zyskami. Dochód pasywny to np. odsetki z depozytów bankowych, funduszy inwestycyjnych itp., zarabianie na reklamach kontekstowych w Internecie, dochód z wynajmu nieruchomości, dywidenda z posiadanych akcji, dochody z praw autorskich, licencji, patentów, dochody z marketingu sieciowego, MLM, wreszcie renta, emerytura czy świadczenia rodzinne. Jest rzeczą dyskusyjną, czy rzeczywiście dochód całkowicie pasywny istnieje oraz czy na pewno jest lepszy od innych rodzajów dochodu. Jeśli znacie jeszcze jakieś sposoby podwyższenia dochodów, to się podzielcie, a ja zapraszam za tydzień do dalszej analizy stanu obecnego, czyli do wydatki.

3 komentarze:

  1. Zwiększyć swój zarobek? Można to zrobić bardzo łatwo, szczególnie poprzez inwestycje czy to na giełdzie czy też poprzez rynek nieruchomości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Najlepiej zainwestować odłożone pieniążki we własny biznes. Tu jednak warto poradzić się doświadczonych osób, które taki biznes prowadzą juz od przynajmniej kilku lat, bo nie każdy pomysł musi wypalić.

    OdpowiedzUsuń
  3. Aby zwiększyć swoje zarobki trzeba postanowić sobie, że zmienia się swoje podejście do świata. Wszystko jest do zdobycia, jeśli się chce. Naprawdę warto próbować.

    OdpowiedzUsuń