piątek, 31 sierpnia 2012

Aktywa i pasywa.Na początku naszej zabawy z finansami musimy sobie jasno wyjaśnić czym są aktywa i pasywa.

Aktywa jest to coś co przynosi nam dochód. Dla przykładu możemy podać tutaj na przykład nieruchomości pod wynajem, akcje które przynoszą zysk w postaci dywidendy, lokaty itp. Jest to coś co kupujesz i w zamian generuje ci to dodatkowe pieniądze.

Jak mówi Kiyosaki “wkłada ci pieniądze do kieszeni”
Właśnie poprzez aktywa możemy stać się niezależni finansowo. Jednak stanie się to dopiero wtedy gdy nasze aktywa przewyższą pasywa. To w takim razie czym są te pasywa?

Pasywa - jest to przeciwieństwo aktyw, wciąż mówimy o posiadaniu tych samych elementów naszego portfela, ale nie generują one zysków, a nawet przynoszą "straty". Straty w rozumieniu finansowym, bo przecież nie nazwiemy samochodu, którego używamy do własnych celów stratą z punktu widzenia jego przydatności

Czy pasywa mogą stać się aktywem?

Jasne! Za przykład podam tutaj sytuację gdy kupimy jakiś zabytkowy samochód nie nadający się do użytku. Wiadomo trzeba przez jakiś czas wydawać pieniądze na remont i w tym czasie nasz obiekt nie przynosi zysków a straty, więc jest pasywem. Jednak po zakończonym remoncie możemy udostępniać go np. do ślubów przez co będzie on przynosił nam zyski i stanie się naszym aktywem.

Oczywiście zasada ta działa również w drugą stronę i nasze aktywa mogą zamienić się w pasywa poprzez co będziemy tracić swoje pieniądze.

Nie możemy jednak popadać w skrajności i inwestować tylko w aktywa. Musimy przecież gdzieś mieszkać czy w coś się ubrać.Ważne aby nasze zyski z aktywów przewyższały koszty poniesione przez pasywa. Gdy tak się stanie będziemy przybliżać się małymi kroczkami ku wolności finansowej.

“Biedni kupują pasywa, ale myślą, że to aktywa”
Robert Kiyosaki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza