środa, 26 września 2012

Jak mierzyć finansowy sukces 
Sukces finansowy to pojęcie dość szerokie i różnie rozumiane przez każdego z nas. Kiedy mówimy że ktoś odniósł finansowy sukces najczęściej mamy na myśli jego zarobki i stan posiadania. Mówimy, patrz na Kowalskiego ma firmę i jeździ mercedesem, a jego żona i kochanka ubierają się w najdroższych sklepach w okolicy. Wydaje się, że Kowalski odniósł finansowy sukces. Tak to wygląda. Zastanówmy się jednak nad miarami sukcesu finansowego? Jak więc mamy go zmierzyć?


Po pierwsze:

Po pierwsze wyliczamy wartość netto czyli nasze bogactwo. Wartość netto to inaczej mówiąc to co posiadamy, minus to co jesteśmy winni.

Po drugie:
Jakie są nasze roczne przepływy pieniężne netto. To znaczy różnica pomiędzy naszymi rocznymi zarobkami i wydatkami. Oczywiście wartość ta powinna być dodatnia. Tutaj kłania się podstawowa i najważniejsza zasada finansów osobistych - wydawaj mniej niż zarabiasz. Jeżeli konsekwentnie się do niej stosujemy to generujemy dodatnie przepływy pieniężne netto, bogacimy się.


Po trzecie:
Czas jaki poświęcamy w celu uzyskania dochodu. Praca na etacie, prowadzenie firmy itd. Czas jest naszym osobistym kosztem jaki ponosimy, żeby uzyskać dochód. Sprawa jest jasna, idziemy do pracy na osiem godzin, a przecież w tym czasie moglibyśmy pływać kajakiem po rzece. Moglibyśmy gdyby nie to, że musimy zarabiać.


Po czwarte:
Ryzyko utraty źródła dochodów. Zarabiasz dużo, ale jutro możesz być bezrobotny. Twoja firma ma duże dochody, które jednak są uzależnione od jednego dużego odbiorcy. Co będzie jak ten odbiorca zbankrutuje, albo znajdzie innego dostawce?

Teraz niech każdy się zastanowi jak powinna wyglądać sytuacja człowieka, który odniósł finansowy sukces?
Człowiek sukcesu finansowego powinien posiadać jak największą wartość netto, jak największe dodatnie przepływy pieniężne netto, poświęcać zarobkowaniu jak najmniej czasu, a jego źródło dochodu powinno być obarczone jak najmniejszym ryzykiem. To właśnie w tym kierunku wszyscy powinniśmy zmierzać!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza