środa, 29 sierpnia 2012

Czym jest fundusz bezpieczeństwa?


Początkiem każdej podróży jest pierwszy krok i nie da się nigdzie dojść bez wykonania owego pierwszego kroku. Podobnie ma się sprawa z uzdrowieniem własnych finansów – też trzeba kiedyś zacząć to robić. I jest na to jeden zdecydowanie najlepszy moment. Teraz. Uważam że pierwszym naszym krokiem powinno być założenie sobie poduszki finansowej czyli prościej mówiąc, funduszu bezpieczeństwa.


Czym jest Fundusz bezpieczeństwa?Fundusz bezpieczeństwa są to pieniądze odłożone w bezpiecznym miejscu które umożliwiają nam przeżycie pewnego okresu czasu na podobnym poziomi życia w razie niespodziewanych sytuacji losowych ( np. utrata pracy, śmierć współmałżonka)

Ile powinien wynosić fundusz bezpieczeństwa?

To jaka suma powinna wchodzić w skład naszego funduszu to już sprawa indywidualna każdego z nas. Inna suma potrzebna będzie osobie samotnej, a inna cztero osobowej rodzinie. Ważne jest aby kwota ta była mniej więcej równa temu ile potrzebujemy aby przeżyć normalnie kilka miesięcy. Trzeba tu uwzględnić wszystkie rachunki, koszty wyżywienie spłatę rat itp. Nie mniej w funduszu bezpieczeństwa powinna znajdować się kwota odpowiadająca przynajmniej trzy miesięcznym wydatkom. W fachowej literaturze są różne opinie dotyczące okresu i kwoty jednak najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie możliwie jak największego funduszu bezpieczeństwa. Osobiście uważam że 6 miesięczna kwota to już jest bardzo solidny wynik.

Jak stworzyć fundusz bezpieczeństwa?

Pierwszą rzeczą jest policzenie swoich wydatków miesięcznych i ustalenie kwoty bez jakiej nie jesteśmy w stanie przeżyć jednego miesiąca.
Drugim krokiem jest ustalenie gdzie będziemy przechowywać nasze odłożone pieniądze. Należy pamiętać o szybkim dostępie do gotówki – w razie konieczności – oraz o ulokowaniu pieniędzy na procent przynajmniej wyższy od inflacji aby fundusz nie tracił na wartości z biegiem czasu.
Ostatnim trzecim krokiem jest odłożenie minimalnej kwoty i sukcesywnym powiększaniu kapitału. Nie każdy będzie w stanie utworzyć fundusz bezpieczeństwa z dnia na dzień dlatego też najlepszym sposobem będzie ustalenie miesięcznej kwoty jaką chcemy przelewać na fundusz i założenie zlecenia stałego w banku.

Korzyści z posiadania funduszu bezpieczeństwa.

Korzyścią posiadania funduszu bezpieczeństwa jest przede wszystkim komfort psychiczny. Jeśli dopadną nas niespodziewanie duże wydatki, czy utracimy pracę nie będziemy musieli się zapożyczać.
Poprzez to będziemy mieli więcej czasu aby zastanowić się nad daną sytuacją i wybrać jak najlepsze jej rozwiązanie.


Na zakończenie pamiętajmy jeszcze o jednej z ważniejszych zasad – nie ilość pieniędzy jest najważniejsza ale nawyk ich zarządzania. Bez względu czy masz 80 zł czy 8000 zł, jeśli nie będziesz nimi efektywnie zarządzał i będziesz je co chwila wydawał to nie stworzysz sobie poduszki bezpieczeństwa. Nie odkładaj tej decyzji na jutro – zacznij już dziś!

1 komentarz: